1427
Hakkımızda

Hakkımızda

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik Kart İşlem Merkezi 1999 yılında kuruldu ve Rektörlük binasında hizmet vermeye başladı. Sistemin devreye girmesiyle 42.500 öğrenciye ve 2.500 personele elektronik İTÜ kart verildi. Üniversitemizin kampüs, bina, otopark giriş çıkışları elektronik kartla sağlanmaya başladı.

Öte yandan İTÜ kart üniversitemizin kütüphanelerinde, yemekhanelerinde ve öğrenci işleri otomasyonunda hayati bir önem kazandı;  kartlarımızın destekçisi Türkiye İş Bankası kartlara para yüklenmesini ve bu yerlerde kullanılmasını sağladı. 2013 yılından itibaren Vakıflar Bankası'nın desteği ile Standart Kart haricinde Kredi Kartı özelliğide getirilerek sisteme yeni yetenekler katılmış ve kullanılırlığı arttırılmıştır.

Elektronik kartlar üniversitemizde önemli bir güvenlik aracı haline gelerek,  bütün geçiş noktaları farklı izinlere tabi tutulmuş ve giriş çıkışlar düzenlenerek güvenlik üst seviyeye çıkartılmıştır.

İTÜ mensuplarının ve Teknokentlerde çalışanların otopark abonelikleri merkezimiz tarafından, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nın bünyesinde yazılan yazılımlar ile yönetilmekte ve takip edilmektedir.

İTÜ Kart İşlem Merkezi 2019 yılında Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'na dahil oldu ve Şubat 2020 de yeni Bilgi İşlem binasına taşındı.